Download Full 2017 AISA Program

18TH ANNUAL AMERICAN INDIAN STUDIES ASSOCIATION CONFERENCE

    Student Union Building (SUB)
University of New Mexico
Thursday February 2 & Friday February 3, 2017

Thursday February 2, 2016


 

8:00 – 5:00             Registration & Conference Information
Room: Outside of SUB Ballroom C

8:00 – 10:45           Coffee & Pastries
Room: SUB Ballroom C


 

8:00 a.m. – 9:00 a.m.  AISA Business Meeting (Everyone Welcome)
Room:  SUB Ballroom C

9:00 a.m. – 10:45 a.m. Opening/Welcome Session
Room: SUB Ballroom C

Blessing
Dolly Manson (Diné), University of New Mexico

Welcome
Jennifer Denetdale, Ph.D. (Diné), Department of American Studies & Institute for American Indian Research, University of New Mexico

Mark Peceny, Ph.D., Dean of the College of Arts & Sciences, University of New Mexico

AISA Presidential Address
Elise Boxer, Ph.D. (Dakota), University of South Dakota

11:00 a.m. – 12:30 p.m.

Session 1: 11:00 a.m. - 12:30 p.m.
WORKSHOP: Being Responsive to the Communities of New Mexico: Creating an Indigenous Based Doctoral Cohort to Lead Our Communities
Room:  SUB Lobo A & B
Facilitator: Robin Minthorn (Kiowa), University of New Mexico

Session 2: 11:00 a.m. - 12:30 p.m.
Title:  Strategies to Decolonizing the University Culture
Room:  SUB Spirit-Trailblazer
Moderator:  Maria Williams, University of Alaska-Anchorage

Roundtable Participants:
Jeane Breinig, University of Alaska-Anchorage
Zach Lane (Inupiaq), University of Alaska-Anchorage
Beth Leonard (DegZinag Athabascan), University of Alaska-Anchorage
Richard Webb, University of Alaska-Anchorage
Maria Williams (Tlingit), University of Alaska-Anchorage

Session 3: 11:00 a.m. - 12:30 p.m.
Title: Indigenous Resistance and Resiliency: Personal, Historical, and Contemporary Perspectives
Room: SUB Fiesta A & B
Moderator:  Kishan Lara-Coooper, Humboldt State University

Cheryl Redhorse Bennett (Navajo/Comanche), Arizona State University
Activism and the Growth of Anti-Indian Attitudes
Walter Lara Sr. (Yurok),
Myla Vicenti Carpio (Jicarilla Apache/Laguna/Isleta), &
Kishan Lara-Cooper (Yurok/Hupa)
Indigenous Struggle, Resistance, and Healing in Northern California
Rose Soza War Soldier (Mountain Maidu/Cahuilla/Luiseno), Northern Arizona University
The San Francisco Based American Indian Historical Society

Session 4: 11:00 a.m. - 12:30 p.m.
Title:  Indigenous Research from the Future Generations: Fort Lewis College Native Student Scholars Speak Out
Room:  SUB Mirage-Thunderbird
Moderator:  Frances Kay Holmes, Fort Lewis College

Ferrari Arviso (Diné), Fort Lewis College
Native American Women in Pageants
Vanessa Cattleman (Diné), Fort Lewis College
Going to College: Perspectives from Native American Students
Frances Kay Holmes, Fort Lewis College
The History is in the Present, the Future is Now: Student Scholarship that Addresses Resistance and Healing for Ourselves and Our Communities
Monica Maes (Southern Ute and Jicarilla Apache), Fort Lewis College
Indigenous Feminism and Empowerment
Nicole Martin (Diné/Laguna Pueblo), Fort Lewis College
No Tipi Creeping Allowed: Discussions Associated with Indigenous Sexuality
Kristina Paslay (Tlingit), Fort Lewis College
Blood Quantum: Today’s Blessing and Tomorrow’s Curse

Session 5: 11:00 a.m. - 12:30 p.m.
Title:  Recognizing “Everyday Practices of Resurgence”
Room:  SUB Acoma A & B
Moderator: Farina King, Northeastern State University

Roundtable Participants:
Eva Bighorse (Diné & Cayuga), Ongweoweh Corporation
Jeff Corntassel (Cherokee), University of Victoria [joining the session via Skype]
Tiffanie Hardbarger (Cherokee), Northeastern State University
John Little (Hunkpapa Lakota), University of Minnesota
Candessa Tehee (Cherokee), Northeastern State University
Blaire Topash-Caldwell (Pokegnek Bodéwadmik/Potawatomi), University of New Mexico

Session 6: 11:00 a.m. – 12:30 p.m.
Title: Indigenous Knowledge for Healing & Advocacy: Environment, Education, & International Policy
Room: SUB Scholars
Moderator: Caitlynn Mayhew, University of New Mexico

Roundtable Participants:
Diane Andraca (Mescalero Apache & Mexihca), University of New Mexico
Jessica Benally, University of New Mexico
Caitlynn Mayhew (Diné), University of New Mexico
Curi Teran, University of New Mexico

Session 7: 11:00 a.m. – 12:30 p.m.
Title: Centering Indigenous Perspectives
Room: SUB Santa Ana A & B
Moderator: Tiffany S. Lee, University of New Mexico

Roxanne Gould (Grand Traverse/Little Traverse Band Odawa & Ojibwe), University of Minnesota-Duluth
Indigenous Women’s Water Traditions: Implications for Water Sustainability
Matthew Irwin, University of New Mexico
Severing the Black Snake: #No DAPL as a Challenge to Heteronormative Unity
Delphine Red Shirt (Oglala Lakota), Stanford University
          Healing Through Language
Leola Tsinnajinnie (Diné/Filipino), University of New Mexico
“You have to choose to be an Indian or a soldier. You can’t be both.:” Various Lessons Learned from Native Veterans of the Post-9/11 Bush Era at the Dawn of a Trump Presidency

 


 

12:30 p.m. – 2:00 p.m. Break for Lunch (on your own)

 


 

2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Session 8: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
WORKSHOP:  Medicinal Well-Being: Healing our Nations through Indigenous Well-Being
Room: SUB Spirit-Trailblazer
Facilitator: Shawn Secatero (Canoncito Band of Navajo), University of New Mexico

Session 9: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title:  The AIS Paradigm Applied to the Good Health and Wellness in Indian Country Project
Room: SUB Mirage-Thunderbird
Moderator: Eric Hardy, Inter-tribal Council of Arizona

Roundtable Participants:
Madison Fulton (Navajo), Inter-tribal Council of Arizona
Eric Hardy (Navajo/Hopi), Inter-tribal Council of Arizona
Terri Honani (Hopi), Hopi Special Diabetes Program

Session 10: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title:  Pueblo Youth Perspectives: Voices of Resiliency, Perseverance, and Success
Room: SUB Santa Ana A & B
Moderator:  Melissa Dyea, Laguna Acoma High School

Roundtable Participants:
Derek Capitan (Laguna Pueblo/Navajo), Laguna Acoma High School
Roslyn Coriz (Laguna Pueblo), Laguna Acoma High School
Melissa Dyea (Laguna Pueblo), Laguna Acoma High School
Taneya Garcia (Santa Ana Pueblo/Acoma Pueblo), Laguna Acoma High School
Alyssa Levantonio (Laguna Pueblo), Laguna Acoma High School
Joseph Platero (Laguna Pueblo/Navajo), Laguna Acoma High School

Session 11: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Extending the Rafters: Constructing Indigenous Space and Reclaiming Scholarship in Higher Education
Room: SUB Fiesta A & B
Moderator: Theresa Stewart-Ambo, University of California-Los Angeles

Roundtable Participants:
Patrick Burtt (Washoe Tribe of Nevada and California/Tule River), University of California-Los Angeles
Lydia Faitalia (Samoan/Tongan), University of California-Los Angeles
Shalene Joseph (A’ani and Athabascan), University of California-Los Angeles
Kelly Stewart (Luiseno/Gabrielino-Tongva/Tohono O’odham), University of California-Los Angeles

Session 12: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Indigenous Liberation and the Limits of the Settler State
Room: SUB Acoma A & B
Moderator: Jennifer Denetdale, University of New Mexico

Lazarus Letcher, University of New Mexico
Decolonial Kinship: Queering Black and Indigenous Liberation Movements
David Maile (Kanaka Maoli), University of New Mexico
Resurgent Refusals
Christian White (Kewa/Diné), University of New Mexico
The Zone of Indigenous Indistinction
Melanie K. Yazzie (Diné), University of California Los Angeles
Reclaiming Native History Through Anti-Colonial Common Sense

Session 13: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Decolonizing Education: Tribal, Public, and Intellectual Activism
Room: SUB Lobo A & B
Moderator: Cornel Pewewardy, Portland State University

Geneva Becenti (Diné), University of Minnesota-Morris
Beyond the Dissertation: Critical Research on Indigenous Language and Politics in Public Schools
Gregory A. Cajete (Santa Clara Pueblo), University of New Mexico
Indigenous Community: Rekindling Teachings of the Seventh Fire
Wendy S. Greyeyes (Diné), University of New Mexico
Holding Sovereignty Accountable: The Constraints of Tribal Educational Design
Glenabah Martinez (Taos/Diné), University of New Mexico
Dismantling Official Curriculum: A Critical Pedagogical Approach to Preservice Educator Preparation

Session 14: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Digitizing Oral Histories, Cherokee Language, and Social Media
Room: SUB Scholars
Moderator: Jeanette Haynes-Writer, New Mexico State University

Majel Boxer (Dakota), Fort Lewis College
Indigenizing Oral History Methods: Documenting, Telling, and Sharing Stories of “Survivance”
Shelbi Nahwilet Meissner (Luiseño & Cupeño), Michigan State University
#DecolonizingDigitalFrontiers: A Constellation of Endorsements, Apprehensions, and Criticism of Indigenous Language Revitalization on Social Media
Candessa Tehee (Cherokee), Northeastern State University
From Talking Leaves to Pixels: Tsalageeks and Contemporary Cherokee Language Use

 

3:45 p.m. - 5:15 p.m.

IFAIR Plenary Roundtable Session
Title: “More than Words: Native Liberation and the Red Nation”
Room:  SUB Ballroom C
Moderator:  Jennifer Denetdale, University of New Mexico

Roundtable Participants:
Cheyenne Antonio (Diné), Dooda Fracking, Coalition to Stop Violence Against Native Women, The Red Nation
Cody Artis (Diné), University of New Mexico, KIVA Club, The Red Nation
Sharidynn Denetchiley (Diné), The Red Nation
Nick Estes (Lower Brule Sioux Tribe), University of New Mexico, The Red Nation
Melissa Tso (Diné), The Red Nation

 

Friday February 3, 2017


 

8:00 a.m. – 12:00 p.m. Registration & Conference Information
Room: Outside of SUB Ballroom C

8:00 a.m. – 9:00 a.m. Coffee & Pastries
Room: SUB Ballroom C


 

9:00 a.m. – 10:30 a.m.

Session 15: 9:00 a.m. - 10:30 a.m.
Title: Indigenizing the Curricula in a Tribal Institution: The Case of the Comanche Nation College
Room: SUB Mirage-Thunderbird
Moderator:  Sunny Hegwood, Comanche Nation College

Roundtable Participants:
Sarah Godsave, Comanche Nation College
Brent Greenwood, Comanche Nation College
Sunny Hegwood (Comanche), Comanche Nation College
Martina Minthorn-Callahan (Comanche), Comanche Nation College
Johnny Poolaw (Delaware/Comanche/Kiowa, Apache), Comanche Nation College

Session 16: 9:00 a.m. - 10:30 a.m.
Title: Stories of the Animas River: Reactions, Reflections, and Healing in the Wake of the Gold King Mine Spill
Room: SUB Scholars
Moderator: Venaya Yazzie, Artist

Roundtable Participants:
Page Buono, University of Arizona
Venaya Yazzie (Diné/Hopi), Artist

Session 17: 9:00 a.m. - 10:30 a.m.
Title: American Indian Studies and the Struggle for Indian Rights
Room: SUB Santa Ana A & B
Moderator: Leo Killsback, Arizona State University

Leo Killsback (Northern Cheyenne), Arizona State University
American Indian Studies: American Indian Sovereignty: Protecting the People and Protecting the Discipline
Manuel Pino (Acoma Pueblo), Scottsdale Community College
To Destroy the Land is to Destroy the People
James Riding In (Pawnee), Arizona State University
AIS Paradigm at Arizona State University: A Model for Contextualizing Struggles for Truth, Justice, and Indian Ways
Michael Yellowbird (Mandan/Hidatsa/Arikara), North Dakota State University
           Resistance Matters: Teaching Revolution in Tribal and Indigenous Peoples Studies

Session 18: 9:00 a.m. - 10:30 a.m.
Title: Traditional Medicine: A Struggle to Smudge on Campus
Room: SUB Scholars
Moderator: Sandra Gonzales, Wayne State University

Caleb Cummings, Wayne State University
            Reclaiming the Smudging Tradition
Marie Dreaver (Odawa/Oneida), Wayne State University
Gifts from the Creator
Kaela Harris (Anishnaabe), Wayne State University
Standing Strong with Tobacco at the Board of Governor’s Meeting
Kimberly Kleinhans (Chippewa), Wayne State University
Decolonizing the Campus
David Pitawanakwat (Ojibwe), Wayne State University
Working on the Inside to Change University Policy as Native Student Senate Representative
Michael Serwer, Wayne State University
Respecting and Supporting Indigenous Ceremonial Sovereignty as an Ally
Daniel Weed, Wayne State University
Sharing Tobacco: Changing a University’s Tobacco Policy, Allyship and the Struggle with Bureaucracy
Paige Williams (Sault Tribe of Chippewa Indians), Wayne State University
Campus Diversity Misses Native American Healing Rights

Session 19: 9:00 a.m. - 10:30 a.m.

Title: Navajo Sovereignty: Understandings and Visions of the Diné People (Panel A)
Room: SUB Acoma A & B
Moderator: Lloyd L. Lee, University of New Mexico

Colleen Gorman (Diné), Artist & Teacher
Navajo Sovereignty Through the Lens of Creativity, Imagination, and Vision
Michelle Hale (Diné/Laguna/Chippewa/Odawa), Arizona State University
Empowered Sovereignty for Navajo Chapters Through Engagement in a Community-Planning Process
Leola Tsinnajinnie (Diné/Filipino), University of New Mexico
I am Your Nali

Session 20: 9:00 a.m. - 10:30 a.m.
Title: Creating Safe Spaces for Indigenous Students, Knowledge, and Language
Room: SUB Lobo A & B
Moderator:  Cornel Pewewardy, Portland State University

Christopher Basaldú, University of Oklahoma
The University Classroom as a site of Decolonization and (Re)Indigenization: Healing in Hostile Spaces
Hannah Espinoza, Michigan State University
Teaching to Listen and Listening to Teach: Allyship in the First-Year Writing Classroom
Neil McKay (Dakota), University of Minnesota
Creating and Maintaining a Safe Place for the Teaching and Learning of the Dakota Language

Sessions 21:   9:00 a.m. - 10:30 a.m.
Title: American Indian Studies-Great Plains Consortium Presents: The Challenge of Creating American Indian/Native American Studies Programs
Room: SUB Fiesta A & B
Moderator: Richard Meyers, South Dakota State University

Roundtable Participants:
Elise Boxer (Dakota), University of South Dakota
Brianna Burke, Iowa State University
Urla Marcus (Northern Cheyenne/Turtle Mountain Band of Chippewa), Black Hills State University
Richard Meyers (Oglala Lakota), South Dakota State University

10:45 a.m. -12:15 p.m.

Session 22: 10:45 a.m. - 12:15 p.m.
WORKSHOP: The “Empire” Strikes Back: Confronting the Legacies of Colonialism, Unlearning Deficit Ideology, and the Scornful Gaze
Room: SUB Acoma A & B
Facilitator: Cornel Pewewardy, Portland State University 

Session 23: 10:45 a.m. - 12:15 p.m.
Title: The Value of a Native American Studies Degree: Results of the University of New Mexico’s Native American Studies Alumni Survey of 2016
Room: SUB Lobo A & B
Moderator:  Wendy S. Greyeyes, University of New Mexico

Roundtable Participants:
Gregory A. Cajete (Santa Clara Pueblo), University of New Mexico
Wendy S. Greyeyes (Diné), University of New Mexico
Lloyd L. Lee (Diné), University of New Mexico
Tiffany S. Lee (Diné/Lakota), University of New Mexico
Robin Minthorn (Kiowa), University of New Mexico
Catherine Montoya (Diné), University of New Mexico
Leola Tsinnajinnie (Diné/Filipino), University of New Mexico

Session 24: 10:45  a.m. - 12:15 p.m.
Title: Community Based Partnering in Public Radio: “Stolen Childhoods,” an audio documentary
Room: SUB Fiesta A & B
Moderator: Melissa Olson, Independent Scholar 

Lynn Braveheart (Oglala Lakota), Community Member
            Displaced: The Over-Representation of American Indian Children in Hennepin County’s Child Welfare System
Todd Melby, Reporter/Senior Producer at 2 Below Zero
From Idea to On-Air: The Story of a Community Base Radio Documentary About Forced Native Adoption
Melissa Olson (Leech Lake Band of Ojibwe), Independent Scholar
           Naming the Archive: Power and the Production of History

Session 25: 10:45 a.m. - 12:15 p.m.
Title: Native American Studies Students Reflect: Indigenous People’s Day and Healing Strategies
Room: SUB Scholars
Moderator: Elise Boxer, University of South Dakota

Collette Bowman (Oglala Lakota), University of South Dakota
Bringing Spirituality into Native People’s Healthcare: Mending the Sacred Hoop
Dalen V. Littlebird (Northern Cheyenne), Montana State University
Indigenous People’ Day: A Paradigm Shift Resulting from Interpretive Paradox of Western History
Melanie Picklesimer, University of South Dakota
Education as a Powerful Tool for Native Healing

Session 26: 10:45 a.m. – 12:15 p.m.
Title: Indigenous Women: Intersectionality, Leadership, and Pedagogy
Room: SUB Mirage-Thunderbird
Moderator: Myla Vicenti Carpio, Arizona State University

Jennifer Denetdale (Diné), University of New Mexico
Indigenous Women, LGBTQ & International Human Rights-An Assessment
Theresa Gregor, California State University-Long Beach
GIS as a Culturally Sustaining Pedagogy: Mapping California Indian Women Activism
Trudie Jackson (Navajo), Arizona State University
Native Feminist Epistemology and Intersectionality: American Indian Women and Leadership 

Session 27: 10:45 a.m. – 12:15 p.m.
Title: Tribal Sovereignty and Protecting Sacred Sites
Room: SUB Santa Ana A & B
Moderator: Majel Boxer, Fort Lewis College

Berenika Byszewski, University of New Mexico
Where’s the “Good Faith” in Tribal Consultation? An example from New Mexico’s Galisteo Basin
Todd Morman, Central State University
Public Lands and Protecting Sacred Sites, the Efficacy of the Consultation Process
Kevin Washburn (Chickasaw), University of New Mexico
Expanding Tribal Sovereignty

Session 28: 10:45 a.m.-12:15 p.m.
Title: Rewriting Indigenous History: Countervisuality, Borderlands, and Zapotec Diaspora
Room: SUB Spirit-Trailblazer
Moderator: Jeanette Haynes-Writer, New Mexico State University

Elena Creef, Wellesley College
Traveling with Red Warriors, Prayer Riders, and Water Protectors: An Ethnography (on Horseback) of the Annual Chief Big Foot Memorial Ride to Wounded Knee, South Dakota
Moises Gonzales, University of New Mexico
The Network of Buffer Frontier Genizaro Settlements of the Sandia Mountains: The Resilience of the Cañon de Carnue and Land Huertas Land Grants
Brenda Nicolas, University of California-Los Angeles
Zapotecs Diasporas Across Generations
Steve Pelletier, University of Michigan
Nicholas Black Elk: Intellectual and Insurgent

 


 

12:30 p.m. – 1:45 p.m.

Keynote Luncheon: Simon Ortiz (Pueblo of Acoma)
Indigenous Activism and Healing: Past and Present
Location: SUB Ballroom C

 


 

2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Session 29: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Helping Communities Find Voice and Healing through Planning
Room: SUB Santa Ana A & B
Moderator: Michelle Hale, Arizona State University

Roundtable Participants:
Wanda Dalla Costa (Saddle Lake First Nation), Arizona State University
Michelle Hale (Diné/Laguna/Chippewa/Odawa), Arizona State University
Elroy Keetso (Diné), Vector Marketing Corporation

Session 30: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title:  Aesthetic Reconciliation: Investigating Strategies Toward Healing in Native North American Art
Room: SUB Mirage-Thunderbird
Moderator: Alicia Harris, University of Oklahoma

Mark Esquivel, University of Oklahoma
Delilah Montoya’s Human Borders Water Station: Social Sculpture and the Landscape
of the Possible
Alicia Harris (Assiniboine), University of Oklahoma
American Sediment: Jaune Quick-to-See Smith’s Maps and Remembering
Chelsea Herr (Choctaw), University of Oklahoma
Fighting the Silence in Museum Spaces: Indigenous Artistic Representation and Confronting Historical Trauma
Ashley Holland (Cherokee), University of Oklahoma
Restorative Laughter: The Art of Larry McNeil

Session 31: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Are American Universities doing enough to acknowledge their Injustices towards Native Americans?
Room: SUB Lobo A & B
Moderator: Michael Yellow Bird, North Dakota State University

Gina Belton, Pacifica Graduate Institute
The Embodiment of Our Capacity for an Ethic of Radical Hospitality
Kris Clarke, California State University-Fresno
How Institutional Narratives of Diversity Erase the Reproduction of Colonization
Kay Holmes, Fort Lewis College
Have We Moved Beyond Trading Posts and Boarding Schools?
Dwanna Robertson, Colorado College
Navigating the Colonized Patriarchal Space of the Academy

Session 32: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Indigenous Social Movements and Land: The Intersections of Visual Culture, Space, Place, and Environmental Justice
Room: SUB Fiesta A & B
Moderator: Alyosha Goldstein, University of New Mexico

Axel González, University of New Mexico
Sovereignty and Sustainability: Transnational, Indigenous Feminist and Queer Movements for Environmental and Climate Justice
Elspbeth Iralu (Angami Nagi), University of New Mexico
“Putting Indian Country on the Map”: Decolonizing Counter Maps
Sandra Yellowhorse (Diné), University of New Mexico
Nihigaal bee íina: Visual Culture and the Art of Resistance

Session 33: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Navajo Sovereignty: Understandings and Visions of the Diné People (Panel B)
Room: SUB Acoma A & B
Moderator: Lloyd L. Lee, University of New Mexico

Manley Begay (Diné), Northern Arizona University
The Path of Navajo Sovereignty in Traditional Education: Harmony, Disruption, Distress, and Restoration of Harmony
Larry Emerson (Diné), Independent Scholar
Diné Sovereign Action: Rejecting Colonial Sovereignty and Invoking Diné Peacemaking
Michael Lerma (P’urhépecha), Northern Arizona University
Diné Principles of Good Governance

Session 34: 2:00 p.m. - 3:30 p.m.
Title: Media, Arts, and Indigenous Healing
Room: SUB Spirit-Trailblazer
Moderator: Cornel Pewewardy, Portland State University

Georgina Badoni, University of Arizona
Visual Expressions of Native Womanhood: Acknowledging the Past, Present, and Future
Angela Christie, Arizona State University
Toward a Vision of Healing and the End of Institutionalized Racism: Breaking the Long Cycle of Native American Invisibility in Mainstream Media
Heather Howard
, Michigan State University & University of Toronto
Healing Research: Relationalism in Urban Indigenous Health Knowledge Production
Marlena Robbins, Arizona State University
Indigenous Integration in Expressive Arts

Session 35: 2:00 p.m.- 3:30 p.m.
Title: Kiva Club: A Legacy of Resistance
Room: SUB Scholars
Moderator: Demetrius Johnson, University of New Mexico

Roundtable Participants:
Cheyenne Antonio (Diné), University of New Mexico
Demetrius Johnson (Diné), University of New Mexico
Jennifer Marley (Pueblo of San Ildefonso), University of New Mexico
Melodie Meyer (Pueblo of Laguna), University of New Mexico
Robin Minthorn (Kiowa), University of New Mexico
Marissa Naranjo (Pueblo of Santa Clara), University of New Mexico

 


 

3:45 p.m. - 5:00 p.m. AISA Business Meeting (Everyone Welcome)
Room: SUB Ballroom C

5:00 p.m. – 7:00 p.m. Closing Reception
UNM University Club
1923 Las Lomas
http://universityclub.unm.edu

 


 

We thank all those who make this conference possible, the organizers, participants, and especially the sponsors.

Elise Boxer
Jerome Clark
Jeanette Haynes Writer
Lloyd L. Lee
Tennille Marley
Elizabeth Martos
Richard Meyers
Simon Ortiz
Cornel Pewewardy
Selene Phillips
James Riding In
Ernest Weston
Michael Yellow Bird
Jennifer Denetdale
Delia Halona
Kimberly Huyser
Sherri Thomas
Kamilla Venner
Steve Verney
Kathleen Washburn
Christian White
Mary Ann Willie
Gregory A. Cajete
Wendy S. Greyeyes
Tiffany S. Lee
Robin Minthorn
Catherine Montoya
Leola Tsinnajinnie
Pamela Agoyo
Kevin Brown
Dolly Manson
Mark Peceny

We thank the following co-sponsors for their generous contributions and support:

IFAIR
unm-nas

AISS

 

Download Full 2017 AISA Program